Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Charzykowach
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Charzykowach

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Charzykowach

  • Gmina: Chojnice
  • Powiat: chojnicki
  • Województwo: pomorskie

Opis

W 2023 roku MDP przy OSP Charzykowy została laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Najlepsi z Najlepszych” na wzorową MDP i jej opiekuna. Opiekunem MDP jest druhna Klaudia Labenz.


Tak jak w wielu jednostkach w Polsce, nasza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza działa przy OSP Charzykowy praktycznie od chwili utworzenia jednostki, czyli od roku 1895.

Położenie jednostki nad jeziorem Charzykowskim, na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, czy w okolicach Parku Narodowego Bory Tucholskie, sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu wolnego na łonie natury.

MDP bardzo często, sezonowo, uczestniczy w zajęciach i ćwiczeniach o tematyce związanej z ratownictwie wodnym czy lodowym powiązanych z kampaniami uczulającymi młodych na niebezpieczeństwa, które mogą ich spotkać latem nad wodą, czy zimą na lodzie. Każdego roku przybywa nam nowych członków nie tylko z Charzyków czy też okolicznych wsi, ale również z pobliskich Chojnic, skuszonych ilością i systematycznością zajęć prowadzonych w naszej jednostce. Napawa to optymizmem, gdyż daje nadzieje na  pozostanie części z nich strażakami. Dla nas młodzi strażacy z szeregów MDP są solidnym filarem naszej jednostki, którą wspólnie  tworzymy. Można powiedzieć, że razem z seniorami, naszymi cudownymi rodzinami i fenomenalną młodzieżą tworzymy jedną wielką rodzinę, której niezwykle bliskie są działania na rzecz ochrony przeciwpożarowej, ale także zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności i środowiska.

Zdjęcia

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności –
Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
w ramach rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy
na lata 2022-2033

Program pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej

Przejdź do treści