Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Krajence
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Krajence

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Krajence

  • Gmina: Krajenka
  • Powiat: złotowski
  • Województwo: wielkopolskie

Opis

Pierwsze wzmianki o Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej im. Jana Waldowskiego w Krajence pojawiły się w 1957 roku. Sama jednostka natomiast została powołana do funkcjonowania w 1889 roku.

Obecnie w drużynie zrzeszone są 23 osoby – 17 chłopców i 6 dziewcząt. Przedział wiekowy młodych adeptów pożarnictwa to 12-18 lat.

Opiekunem jest dh Maciej Kowalski, a Dowódcą dh Bartosz Wojtkowiak.

Drużyna od samego początku brała aktywnie udział w zawodach sportowo-pożarniczych, stając wielokrotnie na podium w zawodach powiatowych i wojewódzkich.

Drużyna udziela się podczas uroczystości patriotycznych i religijnych oraz organizacji wydarzeń kulturalnych. Młodzież jest również współorganizatorem corocznego Strażackiego Rajdu Rowerowego im. Piotra Baranowskiego.

Zbiórki organizowane są co tydzień w sobotę o godz. 12. Mają one charakter nieformalny tzn. nie są specjalnie zwoływane. Młodzież wie, że w remizie jest to dzień gospodarczy i zawsze wtedy przebywa w niej kilku starszych strażaków, którzy z chęcią pokażą sprzęt lub zrobią szkolenie.

Naszym najnowszym osiągnięciem jest start w XII Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTIF w Buku. Nasza młodzież mogła pierwszy raz zaprezentować się w tej randze zawodów, ponieważ w powiecie złotowskim, eliminacje w tej formule przeprowadzone zostały po raz pierwszy w historii. Mimo braku wieloletniego doświadczenia, naszym debiutującym chłopcom udało się pokonać ponad połowę z 27 startujących drużyn, zajmując finalnie 13 lokatę.

Przygotowujemy się do zawodów sportowo-pożarniczych wspólnie z OSP Podróżna z naszej gminy. Współpraca ta trwa od 2010 roku. Z Krajenki zawsze wystawiamy drużyny chłopięce/męskie, natomiast dziewczęce/kobiece reprezentowane są przez Podróżną.

W tym roku udało się również zorganizować pierwszy po 18 latach obóz letni. Dokonano tego we współpracy z inną jednostką z terenu powiatu – OSP Święta.

Zdjęcia

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności –
Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
w ramach rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy
na lata 2022-2033

Program pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej

Przejdź do treści