Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza im. Druha Alojzego Kozy w Kwilczu
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza im. Druha Alojzego Kozy w Kwilczu

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza im. Druha Alojzego Kozy w Kwilczu

  • Gmina: Kwilcz
  • Powiat: międzychodzki
  • Województwo: wielkopolskie

Opis

W 2017 roku MDP Kwilcz została laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Najlepsi z Najlepszych” na wzorową MDP i jej opiekuna. Warto dodać, że corocznie organizatorem tego konkursu jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. To jedyny taki konkurs w Polsce. MDP Kwilcz, wygrywając konkurs ze względu na wielopłaszczyznową działalność, dołączyła do grona najlepszych drużyn w Polsce.

Opiekunami drużyny są: dh Martin Halasz, dh Daniel Kołupajło, dh Magdalena Kołupajło, dh Magdalena Kólak-Chossa, dh Monika Harajon.


Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza im. Druha Alojzego Kozy w Kwilczu została reaktywowana w 2014 roku.

Drużyna zrzesza 40 młodych adeptów pożarnictwa, w wieku od ok. 5 do 18 lat. Przy jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Kwilczu nie została zorganizowana Dziecięca Drużyna Pożarnicza, ale dzieci funkcjonują w drużynie, w ramach młodszej sekcji MDP.

Drużyna podzielona jest na kilka sekcji mieszanych – i chłopców, i dziewcząt. Zbiórki MDP odbywają się co tydzień w soboty i trwają ok. 1,5 godziny. Młodzi adepci chętnie angażują się w działania poza remizą. Drużyna organizuje akcje charytatywne, współpracuje z Kwileckim Centrum Kultury i Edukacji im. Floriana Mazurkiewicza oraz Biblioteką Publiczną w kontekście wydarzeń kulturalnych. Ważny element funkcjonowania drużyny zaangażowanie patriotyczno-religijne. Podczas uroczystości państwowych i lokalnych drużyna stanowi wspólnie z dorosłymi strażakami asystę honorową.

Ciekawym miejscem, które stworzyliśmy w remizie OSP Kwilcz jest Stanowisko Kierowania MDP Kwilcz. To tam młodzi adepci pożarnictwa uczą się, jak ważną rolę w mechanizmie obsługi zdarzenia odgrywają strażacy-dyżurni ze stanowisk kierowania, dyspozytorzy numerów alarmowych 112.

Zachęcamy do odwiedzania naszych profili w mediach społecznościowych, gdzie na bieżąco relacjonujemy nasze działania! 🙂

Zdjęcia

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności –
Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
w ramach rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy
na lata 2022-2033

Program pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej

Przejdź do treści