Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza we Wróblinie
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza we Wróblinie

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza we Wróblinie

  • Gmina: Głogówek
  • Powiat: prudnicki
  • Województwo: opolskie

Opis

We Wróblinie, jednej z najstarszych miejscowości w Gminie Głogówek, wiemy z przekazów najstarszych mieszkańców i posiadanych starych zdjęć oraz dokumentów, Straż Pożarna funkcjonowała już sporo przed I Wojną Światową i w 1902 roku postanowiono powołać Ochotniczą Straż Pożarną.

Nowy Budynek remizy wybudowano w 1972 roku, dokładnie 50 lat temu.

Oto nazwiska strażaków, którzy po II Wojnie Światowej byli włodarzami straży we Wróblinie:

  • Feliks Galert
  • Edmund Korgel
  • Waldemar Cibis
  • Werner Kluge
  • Damian Musz
  • Bernard Kerner
  • Krzysztof Barton

W 2002 roku Zarząd OSP Wróblin postanowił na cześć 100-lecia wybudować grotę i ufundować rzeźbioną figurkę św. Floriana.

W 2005 roku odbył się ceremoniał Nadania Sztandaru. Został także nadany Złoty Medal za zasługi dla pożarnictwa naszej jednostce.

W 2006 roku, dzięki pomocy Urzędu Gminy udało się pozyskać samochód marki Mercedes 124T. W ramach pracy społecznej, własnymi siłami, przystosowaliśmy go do naszych potrzeb.

10 czerwca 2012 roku obchodziliśmy 110-lecie istnienia jednostki. Z tej okazji nastąpiła wymiana wysłużonego Mercedesa na średni samochód gaśniczy ze zbiornikiem wodnym i autopompą marki Magirus-Deutz.

Obecnie na czele Zarządu OSP Wróblin stoi prezes Robert Maloschek. W pracy dzielnie wspiera go jego zastępca druh Roman Janoszek. Naczelnikiem naszej jednostki jest druh Damian Kulpa. Nadzór nad strażackimi finansami sprawuje druh Michał Cibis. Funkcję sekretarza sprawuje druh Michał Barton.

Jednostka nasza liczy 40 członków, w tym: 31 członków OSP, 9 członkiń Kobiecej Drużyny Pożarniczej, 7 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Chłopców, 3 członkiń Młodzieżowej drużyny Pożarniczej Dziewcząt, 1 członek honorowy.

19 strażaków-ratowników posiada przeszkolenie oraz aktualne badania lekarskie dopuszczające do działań ratowniczych.

Zarówno Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, jak i drużyny seniorskie biorą czynny udział w zawodach sportowo-pożarniczych szczebla gminnego, powiatowego, jak i wojewódzkiego. Po wygranej na zeszłorocznych zawodach powiatowych w Chrzelicach nosimy miano Mistrza Powiatu sekcji męskiej. Kwalifikując się w ten sposób na wojewódzkie zawody sportowo-pożarnicze, które odbędą się 17.06.2023.

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności –
Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
w ramach rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy
na lata 2022-2033

Program pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej

Przejdź do treści