Dziecięca Drużyna Pożarnicza i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza „jołkipołki” w Golinie
Dziecięca Drużyna Pożarnicza i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza „jołkipołki” w Golinie

Dziecięca Drużyna Pożarnicza i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza „jołkipołki” w Golinie

  • Gmina: Golina
  • Powiat: jarociński
  • Województwo: wielkopolskie

Opis

Pierwsze wzmianki w kronice OSP o Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej przypadają na lata 1973-1975. Ówczesnym polem działalności MDP były głównie zawody sportowo-pożarnicze, podczas których golińskie drużyny plasowały się zawsze w czołówce. W roku 1979 pierwsze osiągnięcia golińska młodzież zdobyła także podczas turnieju wiedzy pożarniczej.

I tak, poprzez pogłębianie sprawności fizycznej, zdobywanie wiedzy pożarniczej i szerzenie jej w środowisku lokalnym, w 2008 roku, za sprawą dh Marty Wojtczak – wcześniej członka MDP od 1999 roku (aktualnie Marta Wólczyńska) Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przybiera nową formę swojej działalności. Od tej pory rozpoczynają się regularne zbiórki członków MDP. Drużyna przez kolejne lata sukcesywnie się rozwija.

W roku 2016 zostaje powołana Dziecięca Drużyna Pożarnicza „jołkipołki” która jest nieodłącznym elementem funkcjonującej MDP.

W 2021 roku DDP i MDP wzbogaca się o swój własny strażacki samochód do ćwiczeń MELEX wyposażony z zbiornik wodny, armaturę pożarniczą, torbę medyczną, defibrylator szkoleniowy, radiostacje nasobne, zabawkowe piły ratownicze, kombinezony do usuwania niebezpiecznych owadów itp. Staje się on naszym znakiem rozpoznawczym a dla dzieci i młodzieży elementem z którym się identyfikują.

Zbiórki odbywają się regularnie przez cały rok kalendarzowy w podziale na grupy wiekowa aby jak najlepiej dostosować program i formę prowadzonych zajęć do wieku dzieci i młodzieży. Drużyny aktualnie liczą łącznie prawie 100 osób i zrzeszając dzieci od 4 do 17 roku życia.

Zdjęcia

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności –
Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
w ramach rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy
na lata 2022-2033

Program pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej

Przejdź do treści