O projekcie

Projekt "Stawiam na MDP! W drużynie siła!" Co proponujemy?

Na terenie województwa wielkopolskiego funkcjonuje ponad 1 800 ochotniczych straży pożarnych, przy których zorganizowano blisko 1040 młodzieżowych drużyn pożarniczych.

Bardzo często w mniejszych miejscowościach, w których nie ma organizacji harcerskich, młodzieżowych rad gmin oraz innych podmiotów zrzeszających młodzież, młode osoby chcące aktywnie funkcjonować w społeczeństwie zakładają mundur strażaka, pragną zaangażować się w działania z rówieśnikami i współtworzyć różne wydarzenia, a do tego szkolić się, rozwijać umiejętności, zapisując się właśnie do drużyny pożarniczej przy OSP.

Członkowie MDP podejmują działania m.in. o charakterze szkoleniowym, sportowym, patriotycznym, kulturalnym, społecznym. Coraz popularniejsze obok MDP stają się dziecięce drużyny pożarnicze (DDP).

W momencie osiągnięcia pełnoletności przez członków MDP, każdy adept pożarnictwa ma możliwość wstąpienia w szeregi OSP, by współdziałać już w pełni ze starszym pokoleniem strażackim.

Co konkretnie proponujemy? Jaki jest cel projektu?

W ramach realizacji zadania publicznego pn. „Zaangażowanie młodzieży z drużyn przy OSP szansą na nowe aktywności w lokalnych społecznościach” została stworzona niniejsza strona internetowa, jako narzędzie służące młodzieży i opiekunom MDP do wymiany informacji i dobrych praktyk. Ta strona stanowi narzędzie dla każdego, kto szuka inspiracji do działania – nie tylko dla samych strażaków i młodych adeptów pożarnictwa, ale także dla wszystkich tych, którzy sympatyzują ze środowiskiem strażackim, również dla tych osób, które chciałyby czerpać z inicjatyw proponowanych przez strażaków.

Stworzenie strefy przeznaczonej do networkingu strażackiego, stworzenie bazy wiedzy dla młodych adeptów pożarnictwa i ich opiekunów, to możliwości, które dzięki proponowanym działaniom w ramach realizowanego zadania publicznego kierujemy do środowiska młodzieży zrzeszonej w MDP przy OSP oraz do wszystkich dorosłych strażaków, sympatyków pożarnictwa, lokalnych działaczy.

Realizacja zadania będzie polegać również na przygotowaniu materiałów szkoleniowych, które będą opublikowane, a następnie wykorzystane podczas planowanych szkoleń dla młodzieży i jej opiekunów, na terenie Wielkopolski. Szkolenia (czytaj więcej) będą formą warsztatu dla przedstawicieli MDP, opiekunów MDP, ale także dla tych, którzy chcieliby rozpocząć działanie z dziećmi i młodzieżą w lokalnych społecznościach. Warto zostać liderem działania w lokalnej społeczności. To właśnie strażacy często są lokalnymi liderami. Warto wykorzystać potencjał młodych ludzi i zmotywować ich do szerszego działania, przy odpowiednim wsparciu.

Podsumowaniem działań i okazją do spotkania się w szerokim gronie młodych liderów lokalnej społeczności, będzie I Wielkopolski Kongres Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, zaplanowany na 4 listopada 2023 roku w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach (pow. wrzesiński).

Zadanie sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.”

Podmiot realizujący zadanie

Partnerzy projektu

Zobacz kto tworzy naszą drużynę projektową

dh Martin Halasz
Koordynator projektu dh Martin Halasz Wiceprezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Kwilczu dh Martin Halasz

Funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej pełniący służbę w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. Strażak ratownik OSP, opiekun MDP, samorządowiec, społecznik.

Czytaj więcej >
st. bryg. Tomasz Grelak
Przedstawiciel partnera projektu st. bryg. Tomasz Grelak Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Grelak

Funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej, od 2005 r. związany z Komendą Wojewódzką PSP w Poznaniu, uczestnik grup ratowniczych działających poza granicami kraju.

Czytaj więcej >
dh. Teresa Tiszbierek
Członek zespołu dh. Teresa Tiszbierek Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej dh. Teresa Tiszbierek

Funkcjonariuszka Państwowej Straży Pożarnej pełniąca służbę w Komendzie Głównej PSP, pedagog, politolog i magister sztuki.

Czytaj więcej >

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności –
Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
w ramach rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy
na lata 2022-2033

Program pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej

Przejdź do treści