Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Lądku
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Lądku

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Lądku

  • Gmina: Lądek
  • Powiat: słupecki
  • Województwo: wielkopolskie

Opis

Ochotnicza Straż Pożarna w Lądku powstała w 1908 roku.

Skupia w swych szeregach 155 członków, w tym 110 mężczyzn, 45 kobiet oraz 26 członków młodzieżowych drużyn pożarniczych. Potwierdza się to, że Ochotnicza Straż Pożarna w Lądku zrzesza nie tylko weteranów służby pożarniczej, członków czynnych ale także liczne grono ambitnej, pragnącej naśladować ojców i dziadków – młodzieży. Drużyna dziewcząt MDP Lądek w 2021 roku po raz pierwszy w historii brała udział w Ogólnopolskich Zawodach Sportowo – Pożarniczych MDP gdzie zajęła bardzo dobre 5 miejsce a na kolejnych zawodach krajowych w 2023 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej zdobyła brązowe medale. Drużyny chłopców czterokrotnie uczestniczyły w ogólnopolskich zawodach MDP zdobywając dwukrotnie wicemistrzostwo Polski w Bydgoszczy 2008′ i Częstochowie 2010′.

Zaangażowanie strażaków w treningi pożarnicze, doprowadziły do tego, że dzisiaj regulamin CTIF zarówno młodzieżowy jak i dorosły w Lądku jest bardzo popularny dzięki czemu w tej jednostce znajduje się baza sportowo – pożarnicza jedna z najlepszych w kraju.

Dwukrotnie w Lądku w 2000 oraz 2008 roku odbyły się Ogólnopolskie Zawody Sportowo – Pożarnicze, eliminacje do Olimpiady Pożarniczej CTIF. Dotąd drużyny dorosłe brały udział i odnosiły sukcesy zdobywając złote, srebrne oraz brązowe medale na dziewięciu kolejnych Olimpiadach Pożarniczych CTIF; w Warszawie (1989), Berlinie (1993), Herning – Dania (1997), Kuopio – Finlandia (2001), Varażdin – Chorwacja (2005), Ostrawa – Czechy (2009), Miluza – Francja (2013) w Villach w Austrii (2017) oraz w Celje w Słowenii (2022).

OSP Lądek to również dwukrotny zwycięzca Mistrzostw Polski seniorów (kobiety 2000′ i mężczyźni 2011′) wg regulaminu „na mokro”. Członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych dziewcząt i chłopców to również przedstawiciele Orkiestry Dętej działającej przy OSP Lądek.

Zdjęcia

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności –
Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
w ramach rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy
na lata 2022-2033

Program pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej

Przejdź do treści