Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Malcu
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Malcu

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Malcu

  • Gmina: Kęty
  • Powiat: oświęcimski
  • Województwo: małopolskie

Opis

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Malcu została założona w listopadzie w 1980 roku na Zebraniu Walnym jednostki. 

Latem w tym samym roku obie drużyny przeszkolone zostały z zakresu
I stopnia umiejętności pożarniczych. Wielki zapał i zaangażowanie naszych druhów przyniosło w kolejnych latach działalności pasmo zwycięstw i sukcesów i wyróżnień w gminnych, rejonowych oraz wojewódzkich Zawodach Sportowo Pożarniczych, również
Turniejach Wiedzy Pożarniczej, turniejach strzeleckich, konkursach kronikarskich. 1984r. odbyło się pierwsze ślubowanie członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Przez wiele lat malecka MDP miała wielu członów oraz opiekunów. Z ogromnym zapałem i pasją działa, aż do dnia dzisiejszego. 
 

Do naszej jednostki należy obecnie 31 druhów w wieku od 7 do 18 lat. Na cyklicznych zbiórkach działamy na wielu strażackich frontach.  MDP Malec posiada Radę Drużyny na czele z Dowódcą i podzielona jest na sekcje. Drużyna angażuje się w życie jednostki, jest obecna na wszystkich uroczystościach strażackich, państwowych i kościelnych.  Młodzi adepci pożarnictwa angażują się w akcje charytatywne, organizują akcje prewencyjne w naszej wsi. 
 

Rada Drużyny w roku 2023 wystąpiła do Zarządu jednostki z wnioskiem o zakup proporca MDP. Zarząd podjął uchwałę i w roku 2024 odbędzie się uroczyste poświęcenie proporca. 

Przy Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej w Malcu działa Amatorska Grupa Teatralna “FLORKI”, a także Grupa Inicjatyw Ekologicznych “EKO-MALEC”.

 

Zdjęcia

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności –
Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
w ramach rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy
na lata 2022-2033

Program pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej

Przejdź do treści