Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Stalowej Woli osiedle Charzewice
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Stalowej Woli osiedle Charzewice

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Stalowej Woli osiedle Charzewice

  • Gmina: Stalowa Wola
  • Powiat: stalowowolski
  • Województwo: podkarpackie

Opis

Przy OSP Stalowa Wola osiedle Charzewice działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza im. ks. Stanisława Czerepaka, która zrzesza obecnie 32 członków czynnych oraz Dziecięca Drużyna Pożarnicza, w której działa 30 członków.

Drużyny zostały powołane do działania w 2019 roku. Szeregi drużyny MDP zasila młodzież w wieku od 10 do 18 lat a drużyny DDP od 3-9 lat. Zajmujemy się działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Prowadzimy systematycznie zbiórki, szkolenia, na których doskonalimy swoją wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu pierwszej pomocy i bezpieczeństwa, szeroko rozumianego (pomoc uchodźcom). Uczęszczamy na zajęcia w Jednostkach Ratowniczo Gaśniczych gdzie poznajemy specyfikę pracy strażaków. Bierzemy udział w uroczystościach państwowych, patriotycznych, piknikach charytatywnych oraz startujemy w zawodach sportowo pożarniczych, organizujemy również obozy MDP dla naszych członków, zawsze w innym zakątku naszego pięknego kraju oraz eventy strażackie dla dzieci.

Od 2020 roku jesteśmy organizatorem Otwartych Mistrzostw Stalowej Woli w Halowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych dla MDP i DDP.  Dzięki miłości i pasji, z jaką nasi opiekunowie przekazują nam swoje umiejętności, w drużynie wiemy jak być dla siebie rodziną i potrafimy darzyć się wzajemnym szacunkiem. Straż dla wielu z nas jest drugim domem a wiedza, którą tam zdobywamy, będzie nam potrzebna nie tylko w przyszłości podczas wyjazdów do zdarzeń, ale także w życiu codziennym. Naturalnym rytmem jest zmiana formacji z DDP na MDP, z MDP na OSP. W 2022 roku podczas jubileuszu 140-lecia naszej jednostki drużyna MDP po przeprowadzonej kampanii “BOHATER” otrzymała imię patrona oraz proporzec, który jest naszą dumą. Nabór do drużyn odbywa się tylko raz w roku, więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak jest w naszej strażackiej rodzinie należy śledzić nasz profil w miesiącu wrześniu. Wiemy, że nie każdy może zostać członkiem drużyny, ale jeżeli już się sprawdzi to swoją przynależność podpisuje ślubowaniem w piękny majowy dzień.

Nasi najmłodsi adepci podnoszą swoje umiejętności biorąc udział w zawodach: Międzynarodowa Olimpiada Dziecięcych Drużyn Pożarniczych w Wieruszowie,  Halowe Zawody Dziecięcych Drużyn Pożarniczych w Zakrzowie woj. opolskie oraz u siebie goszcząc zaprzyjaźnione drużyny na terenie województwa podkarpackiego.

Zdjęcia

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności –
Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
w ramach rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy
na lata 2022-2033

Program pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej

Przejdź do treści