II Halowe Zawody MDP „Myje CUP” 2024

Coraz bardziej popularne stają się wydarzenia sportowe organizowane zimą w formie halowych zawodów sportowo-pożarniczych MDP i DDP. Na terenie Wielkopolski takie zawody po raz pierwszy odbyły się w minionym 2023 roku w powiecie ostrzeszowskim. W sobotę 3 lutego 2024 roku odbędzie się II edycja zawodów. Druh Marcin Ambroziak z jednostki OSP Myje, w kilku słowach […]

Czytaj dalej >

Coraz bardziej popularne stają się wydarzenia sportowe organizowane zimą w formie halowych zawodów sportowo-pożarniczych MDP i DDP. Na terenie Wielkopolski takie zawody po raz pierwszy odbyły się w minionym 2023 roku w powiecie ostrzeszowskim. W sobotę 3 lutego 2024 roku odbędzie się II edycja zawodów. Druh Marcin Ambroziak z jednostki OSP Myje, w kilku słowach opisuje, jak „od zaplecza” wygląda sprawa organizacji wydarzenia:

Pomysł na zawody wziął się podczas powrotu z II Ogólnopolskiej Olimpiady MDP organizowanej przez Ministerstwo Funduszy Polityki Regionalnej oraz Stowarzyszenie FIRE DP. Głównie z tego powodu, że jako jednostka OSP Myje (organizator tegorocznej halówki) mieliśmy po prostu daleką podróż przed sobą, by uczestniczyć w zawodach.

Bogatsi podczas powrotu w doświadczenia, rozmawialiśmy o naszych możliwościach infrastrukturalnych oraz zasobie ludzkim potrzebnym do organizacji takiego przedsięwzięcia. Od pomysłu do realizacji minęło raptem 5 miesięcy, a dokładnie to 152 dni.

Był to mocno wytężony czas, pozyskiwanie sponsorów, wolontariuszy, akceptacja projektów graficznych przy prowadzeniu normalnego życia rodzinnego oraz zachowaniu czasu na pracę. Ale udało się! 18 lutego 2023 roku odbyły się pierwsze zawody halowe w Ostrzeszowie.

 

Nasza działalność opiera się w głównej mierze na pracy z młodzieżą, dopiero od nie dawna jesteśmy jednostką, która posiada swój własny pojazd strażacki, więc stawiamy na ciągły rozwój i pracę z dziećmi. Zawody okazały się zdecydowanym sukcesem organizacyjnym oraz emocjonalnym, takiego wydarzenia w okresie zimowym po prostu brakowało. Tak oto stworzyliśmy produkt na bazie którego zaczęliśmy budować swoją markę. We wrześniu zeszłego roku podjęliśmy decyzję o kontynuacji sprawy i zaproponowaliśmy społeczeństwu strażackiemu udział w II Halowych zawodach MDP. Już w październiku okazało się że zainteresowanie jest na tyle olbrzymie, że będziemy musieli określić sposób kwalifikacji do zawodów. Zdecydowaliśmy, że zapisy zaczniemy równo o północy 27 grudnia oraz o tym, że wprowadzamy opłatę startową za drużynę. Ku naszemu zdziwieniu lista startowa zapełniła się w przeciągu 6 godzin od startu zapisów. Najpierw był szok i niedowierzanie, ale z czasem doszło do nas, że strażacy, opiekunowie MDP, liczą na nas. Jeszcze bardziej upewniło nas to stwierdzeniu, że jesteśmy dobrym organizatorem.

W  sobotę 3 lutego 2024 roku w halowych zawodach MDP wystartuje 48 drużyn zgłoszonych przez 29 jednostek OSP z terenu województwa wielkopolskiego, pomorskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz łódzkiego. To jak rozrosła się ranga naszej imprezy cieszy, ale stawia również przed nami ogromne wyzwania logistyczne oraz ekonomiczne. Obecnie każdej drużynie przyjezdnej zaproponowaliśmy nocleg,  za darmo, od piątku do niedzieli. Na tą chwilę wiemy, że 60 osób zdecydowało się na taką formę pobytu. Stawia nas to w kolejnej nowej roli, ale jesteśmy zdeterminowani, by podnosić sobie poprzeczkę wyżej. Przecież robimy to też dla naszych dzieci.

Patronat honorowy nad imprezą objął Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, a zarazem Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego  Związku OSP RP w Poznaniu dh Krzysztof Grabowski. Finansowanie imprezy pochodzi głównie ze środków samorządu miasta i gminy Ostrzeszów, ale też ze środków powiatu ostrzeszowskiego oraz prywatnych sponsorów i darczyńców.

Gratulujemy jednostce OSP Myje za podjęcie inicjatywy i kontynuowanie organizacji zawodów halowych dla MDP. Przy tej okazji warto dodać, że Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP zatwierdziło Regulamin Halowych Młodzieżowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych na podstawie uchwały Nr 64/17/2023 z dnia 6 grudnia 2023 roku (dostępny TUTAJ). Nowy regulamin został opracowany przez Kolegium Sędziów Zawodów Strażackich we współpracy z Komisją ds. dzieci, młodzieży i sportu Zarządu Głównego Związku OSP RP, jest dokumentem, który ma za zadanie ujednolicić w całym kraju halową formę zawodów sportowo-pożarniczych.

_________________________

Opracowanie i grafika: Zespół „Stawiam na MDP! W drużynie siła!”

Wybrane posty Z danej kategorii

Ciekawe projekty

Ferie z AED – pomysł dla MDP na czas przerwy zimowej

Głównym celem ogólnopolskiej akcji “Ferie z AED” organizowanej przez ZOSP RP jest zwiększenie liczby lokalizacji defibrylatorów AED w aplikacji Reanimator poprzez dodawanie urządzeń za pomocą aplikacji Reanimator Community. Jest to okazja do zaangażowania Członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz młodzieży do wdrażania programu Pierwszy Ratownik, którego celem jest zwiększenie przeżywalności w poza szpitalnym zatrzymaniu krążenia oraz […]

Konkursy

Ogólnopolski Konkurs „Najlepsi z Najlepszych” 2024

Zapraszamy wszystkie młodzieżowe drużyny pożarnicze do pochwalenia się swoją pracą i osiągnięciami. Ciekawi nas jakie mieliście inicjatywy w 2023 roku i jak je realizowaliście. Większość z Was podjęła nowe działania związane z propagowaniem wiedzy w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Pochwalcie się jak bardzo byliście pomysłowi, zaradni, odpowiedzialni i przedsiębiorczy. Chcemy zapoznać się z Wasza pracą, osiągnięciami i […]

Wszystkie

Proporzec Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i patron drużyny

Nie każdy wie, że Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza może mieć swojego patrona. Decyzję w tej sprawie podejmuje walne zebranie członków OSP, w formie uchwały. Dopełnieniem uroczystego przyjęcia imienia patrona może być również nadanie proporca. Od czego zacząć? Może najpierw zwróćmy uwagę na to, czym jest proporzec i co symbolizuje. Słownik języka polskiego wskazuje, że proporcem nazywamy […]

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności –
Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
w ramach rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy
na lata 2022-2033

Program pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej

Przejdź do treści