#ProjektAED pomysłem na realizowanie działań z zakresu tzw. prewencji społecznej?

Każdy z nas wie, że adepci pożarnictwa z drużyn pożarniczych oraz dorośli strażacy OSP prowadzą skuteczne działania o charakterze profilaktycznym, które mogą się wpisywać w czynności z tzw. prewencji społecznej realizowanej przez PSP i OSP. Prewencja społeczna to dostarczenie wiedzy oraz informacji, zmiana postaw i wzrost świadomości społeczeństwa w kontekście możliwości wystąpienia w naszym środowisku […]

Czytaj dalej >

Każdy z nas wie, że adepci pożarnictwa z drużyn pożarniczych oraz dorośli strażacy OSP prowadzą skuteczne działania o charakterze profilaktycznym, które mogą się wpisywać w czynności z tzw. prewencji społecznej realizowanej przez PSP i OSP. Prewencja społeczna to dostarczenie wiedzy oraz informacji, zmiana postaw i wzrost świadomości społeczeństwa w kontekście możliwości wystąpienia w naszym środowisku zagrożeń oraz zdobywanie wiedzy, jak przeciwdziałać tym zagrożeniom, jak je zwalczać.

W jednej z gmin na terenie Wielkopolski jest realizowany ciekawy projekt, o którym napisaliśmy poniżej. Zachęcamy do przeczytania historii Janka, strażaka OSP, członka naszej drużyny projektowej.

Inicjatorem i koordynatorem #ProjektAED jest członek naszego zespołu projektowego dh Jan Przybylski – Radny Rady Miejskiej Gminy Nekla, Społecznik, Strażak-Ratownik OSP Targowa Górka oraz Funkcjonariusz pełniący służbę w Komendzie Powiatowej PSP w Mogilnie (woj. kujawsko-pomorskie).

Projekt zrodził się w głowie Jana po nagłych zatrzymaniach krążenia w kościołach w swojej gminie. Jednak ze względów pandemii C-19 temat trafił do „zamrażalki”. Datą, która przesądziła o jego realizacji, był 11 listopada 2021 roku. Podczas obchodów Święta Niepodległości doszło do Nagłego Zatrzymania Krążenia u kolegi radnego. Wspólnie ze strażakami z OSP Targowa Górka i osobami postronnymi Jan przystąpił do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, aż do przyjazdu karetki – zespołu ratownictwa medycznego. Po blisko 50 minutach akcji czynności życiowe osoby poszkodowanej wróciły, dzięki wykorzystaniu AED w pierwszej minucie od zatrzymania krążenia. AED znajduje się na wyposażeniu pojazdów ratowniczych jednostki OSP.

Po tym wydarzeniu Jan wyszedł z inicjatywą zakupu ogólnodostępnych, automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED) dla mieszkańców. Przedstawił Burmistrzowi Miasta i Gminy Nekla założenia w tej sprawie, które zyskały jego akceptację i wsparcie. Następnie w maju 2022 roku projekt stosownej uchwały został przedstawiony Radzie Miejskiej, w której 70 tys. złotych zostało przeznaczonych na zakup zewnętrznych defibrylatorów AED. Projekt został oczywiście przyjęty jednogłośnie. Zabezpieczenie takich środków było możliwe, dzięki otrzymanej nagrodzie w konkursie #RosnącaOdporność.

Chcesz zobaczyć, jak może wyglądać wzór dokumentu, który w powyższej sprawie można złożyć w urzędzie gminy/miasta? Udostępniamy wzór: KLIKNIJ TUTAJ.

W 2021 roku dwukrotnie dzięki staraniom Jana, udało się pozyskać 2 defibrylatory dla jednostki od Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu oraz lokalnej firmy Energika. W listopadzie 2021 r. dzięki temu AED uratowano życie. W 2022 roku, kiedy projekt był już realnie wprowadzany, Jan wspólnie ze strażakami swojej jednostki i jednostki z Nekli angażował się w wiele wydarzeń związanych z pierwszą pomocą, podczas których udzielali szkoleń dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych z terenu gminy. Szkolenia podczas festynów i innych wydarzeń lokalnych były I etapem szkoleń mieszkańców w #ProjektAED.

Po 6 miesiącach oczekiwania… UDAŁO SIĘ! Na przełomie listopada i grudnia 2022, w 6 punktach gminy na budynkach użyteczności publicznej pojawiły się kapsuły podświetlane na zielono, a w ich wnętrzu zamontowane zostały automatyczne defibrylatory. Urządzenia zamontowane zostały przy Urzędzie Miasta i Gminy, na schronisku młodzieżowym, przy placu zabaw oraz na wszystkich szkołach w gminie.

#ProjektAED to nie tylko zakup sprzętu. To również, a nawet bardziej potrzebne szkolenia! Właśnie takie działania mogą wpisać się w tzw. prewencję społeczną, w której udział mogą mieć również członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych.

 

Jan jako inicjator i koordynator całego przedsięwzięcia, odpowiedzialny był za przeprowadzenie szkoleń dla mieszkańców gminy Nekla (woj. wielkopolskie). Od 5 do 15 grudnia zostało przeprowadzonych 7 ogólnych spotkań dla mieszkańców oraz 3 dla szkół podstawowych znajdujących się na terenie gminy. Dodatkowo przeszkoleni zostali wszyscy pracownicy gminni. Przepracowano ponad 50 godzin szkoleniowych z pierwszej pomocy – RKO z użyciem AED. Podczas spotkań przeszkolonych zostało ponad 1000 mieszkańców!! Nie licząc już tych, którzy odbyli szkolenia podczas wydarzeń letnich.

Miesiąc po szkoleniach 22 stycznia 2023 roku, ok. godziny 23:00 doszło do nagłego zatrzymania krążenia u jednego z mieszkańców. Okazało się, że jest to ta sama osoba, którą Jan ratował 11 listopada – ten sam człowiek, który zmotywował go do dalszego działania na rzecz pierwszej pomocy oraz AED. Osoby ratujące poszkodowanego wiedziały, jak wykonywać czynności ratownicze. Dzięki szybkiemu działaniu i połączeniu z numerem alarmowym, osoby ratujące przyjechały po AED, wzięły go ze sobą i udzielały pierwszej pomocy do momentu przyjazdu służb ratowniczych. Po kilkunastu minutach funkcje życiowe zostały przywrócone.

Ta sytuacja pokazała, że projekt realnie wpłynął na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców! To nie tylko zakup defibrylatorów zewnętrznych AED i stworzenie tzw. „Mapy AED”, ale przede wszystkim szkolenia z pierwszej pomocy, RKO z użyciem AED, które przyczyniły się do uratowania ludzkiego życia.

W Twojej okolicy jest AED?
Sprawdziłeś, czy defibrylator jest zarejestrowany na ogólnodostępnej mapie?
Sprawdź, dodaj AED: KLIKNIJ TUTAJ.

 

Grafika przedstawia sylwetkę mężczyzny oraz cytat wypowiedzi.

 

O #ProjektAED pisały i mówiły media lokalne oraz krajowe. Jan wiele razy mówił o projekcie, by ten trafił do jak największej liczby osób. 24 stycznia 2023 roku relacje na żywo prowadziła telewizja Polsat News, a materiał dotyczący uratowanego życia oraz całego projektu wyemitowany został podczas wieczornych, codziennych Wydarzeń w telewizji Polsat, które ogląda średnio około 1,5-2,5 mln. widzów. Materiał był wyświetlany również kilkukrotnie następnego dnia w Wydarzeniach24.

Z tygodnia na tydzień, dochodziły do nas informacje o innych samorządach, które podjęły się rozszerzania bazy defibrylatorów i ich zakupu. Wielu samorządowców, ochotniczych straży pożarnych dzwoniło lub pisało bezpośrednio do koordynatora projektu, by dowiedzieć się szczegółów i prosić o pomoc. Oczywiście nie obyło się bez „wygłupów” młodzieży. Jednak projekt określał dodatkowo miejsca monitorowane i dzięki temu, szybko dotarto do sprawców. Na ten moment (4 miesiące), był to jedyny incydent.

 

 

_________________________

Opracowanie i grafiki: Zespół projektowy „Stawiam na MDP! W drużynie siła!”

Wybrane posty Z danej kategorii

Ciekawe projekty

I Wielkopolska Olimpiada DDP

04.06.2024 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Cielczy (pow. jarociński, Wielkopolska) organizuje niezwykłe wydarzenie –  I Wielkopolską Olimpiadę Dziecięcych Drużyn Pożarniczych.   Organizatorzy zapraszają serdecznie na najbardziej ekscytujące wydarzenie tego sezonu – Olimpiadę Dziecięcych Drużyn Pożarniczych! To nie tylko zwykła rywalizacja, to prawdziwa dawka emocji, współpracy i pasji!  Kiedy: 24 sierpnia 2024 Godzina: 10:00 Gdzie: Stadion w Cielczy, […]

Wszystkie

Zasady organizacji wycieczki MDP

06.05.2024 r.   Poza stacjonarnymi formami szkolenia młodych adeptów pożarnictwa, które realizujemy w remizach ochotniczych straży pożarnych, członkowie Młodzieżowych i Dziecięcych Drużyn Pożarniczych integrują się i dobrze spędzają czas w formie zorganizowanych wycieczek. Podczas wyjazdów jedno lub parodniowych zachodzą bardzo ważne procesy socjalizujące nasze drużyny – poznajemy naszych podopiecznych, w sytuacji zupełnie różnej od naszych […]

Wszystkie

Pytania i odpowiedzi dotyczące wypoczynku letniego MDP

06.05.2024 r.   1. W jakim terminie należy zarejestrować wypoczynek? Zgłoszenie wypoczynku powinno zostać zarejestrowane w bazie wypoczynku i przesłane kuratorowi oświaty właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora w terminach: najpóźniej na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku, najpóźniej na 14 dni przed terminem rozpoczęcia półkolonii lub wypoczynku za granicą, najpóźniej na […]

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności –
Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
w ramach rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy
na lata 2022-2033

Program pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej

Przejdź do treści